Praca wykonywana u pracodawcy zagranicznego podlega zaliczeniu do okresu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze – emerytura pomostowa
Do wymaganego przez ustawę o emeryturach pomostowych co najmniej 15 - letniego okresu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze podlegają zaliczeniu te okresy wykonywania prac w szczególnych warunkach za granicą u pracodawców zagranicznych, które stanowią okresy składkowe w rozumieniu ustawy emerytalnej (zob. art. 6 ust. 1 pkt 1 lub art. 6 ust. 2 pkt 1 lit. d ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych).
Przedmiotowa kwestia została rozstrzygnięta wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: TSUE) z dnia 30 maja 2018 r., wydanym w sprawie C-517/16, którym wskazano, iż świadczenie takie, jak polska emerytura pomostowa jest "świadczeniem z tytułu starości" w rozumieniu rozporządzenia nr 883/2004, a nie "świadczeniem przedemerytalnym" w rozumieniu tego rozporządzenia. Powyższe oznacza, że również zagraniczne okresy ubezpieczenia z innych państw członkowskich muszą zostać uwzględnione przy ocenie, czy ubezpieczony nabył prawo do emerytury pomostowej.
Toteż, przy ustalaniu spełnienia warunku co najmniej 15 - letniego okresu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, od którego zależy prawo do emerytury pomostowej możliwe jest uwzględnienie przebytych za granicą okresów pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.